Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő számtalan tartalmas kulturális és szabadidő programot kínál az idelátogatóknak. Többek között koncertek, kiállítások, évente megrendezésre kerülő fesztiválok, színházi előadások és egyéb színes programok közül választhatnak a vendégek.
Kossuth tér
Nyíregyháza szívében, a városközpont közepén helyezkedik el a megannyi rendezvénynek helyet adó Kossuth tér. Itt található az 1872-ben épült Városháza, melyet Benkó Károly tervezett.A város főterének igazi különlegessége a Naprendszer bolygóit jelképező, a térkövek között megbújó kilenc darab kör alakú mozaik.
A tér közepén emelkedik Kossuth Lajos emlékműve, melyet Bethlen Gyula készített. A tér folytatása a Hubert József tervei szerint 1912-ben épült Takarékpalota épülete, melynek pénztártermét festett, színes üvegű kupola borítja. A mellette lévő sétálóutcában található a 2001-ben felavatott Városalapítók szobra, mely Károlyi Ferenc grófot és Petrikovics János szarvasi csizmadiamestert ábrázolja, akik az elnéptelenedő város 1753-as újratelepítésének főszereplői voltak. A Kossuth tér másik ikonikus épülete a 1895-ben Alpár Ignác tervei alapján épült Hotel Korona.
Hősök tere
A Hősök tere a belváros szívében, mindössze két perces sétára a Kossuth tértől található. Itt áll a Megyeháza, mely Alpár Ignác munkája. A homlokzaton két fülkében Kallós Ede szobrai láthatók, Szabolcs vezér és István király, míg a díszudvaron gróf Lónyay Menyhért és Kállay Miklós egykori miniszterelnökök szobrai állnak. A Megyeháza előtt található parkot Kisfaludy Stróbl Zsigmond 1928-ban készített I. világháborús emlékműve díszíti, melynek főalakja egy sárkánnyal küzdő hős. A tér másik oldalán Győrfi Sándor 2006-ban felavatott 56-os emlékműve található.
Bessenyei tér
A nyíregyházi Bessenyei tér a város egyik központi helyszíne, amely nemcsak történelmi, hanem kulturális jelentőséggel is bír. A tér a belváros szívében helyezkedik el, és környezetét impozáns épületek, zöld területek és szobrok díszítik, amelyek harmonikusan illeszkednek a város arculatába. A tér egyik legismertebb jellegzetessége a Bessenyei György szobor, mely a híres magyar író és költő, Bessenyei György emlékét őrzi, akinek munkássága jelentős hatással volt a magyar irodalomra. A tér ideális helyszín találkozásokra, rendezvényekre, és gyakran ad otthont különböző kulturális programoknak is, hiszen itt található a Móricz Zsigmond Színház. A színházzal szemben Váci Mihály (ifj. Szabó István, 1976), kissé délebbre Krúdy Gyula (Varga Imre, 2003) szobrai állítanak emléket a város szülöttjeinek. A Bessenyei tér egyike azoknak a városi helyeknek, ahol a múlt és a jelen találkozik, és ahol Nyíregyháza kulturális élete igazán kibontakozik. A Bessenyei teret 2018-ban újították fel, melynek keretében egy futópálya is kiépítésre került a park körül, ezáltal kedvezve a sportolni vágyóknak.
A Kállay Gyűjtemény állandó és időszakos kiállításokkal is várja látogatóit.
Az állandó kiállítása három tematikus egységből áll, amelyből az első a rendjelgyűjteményt magába foglaló terem. A középső terem a Kállay család történetét bemutató terem. A harmadik terem, az úgynevezett máltai terem, amely elsősorban a gyűjteményalapító dr. Kállay Kristóf (1916-2006) személyéhez és munkássághoz kapcsolódik. A kiállítás mindhárom részében érintőképernyős információs pultok és három videófelvétel ad tájékoztatást és részletesebb információkat a műtárgyakról és egykori tulajdonosaikról.
BELÉPŐDÍJ: |
Gyerekeknek INGYENES |
Felnőtteknek |
CÍM: 4400 Nyíregyháza, Bessenyei tér 15.
Telefon: +36-42-310-566
Benczúr tér
A Benczúr tér Benczúr Gyula után kapta nevét, akinek a mészkőből faragott szobra itt található, amely Galántai Fekete Géza alkotása. Emellett a téren Kisfaludy Stróbl Zsigmond híres Vénusz születése címet viselő szobra is megtekinthető. Érdekessége, hogy az eredeti szobor a kaliforniai Santa Barbarában található, mely az 1929-es barcelonai világkiállításon aranyérmet kapott. Hű másolatát a művész ajándékozta a városnak. A tér központi látványossága a Rózsakert Szabadtéri Színpad, amely nyaranta vendégelőadásoknak ad helyet, valamint szabadtéri moziként is üzemel.
Jósa András Múzeum
A Benczúr tér közelében található az 1868-ban épült Jósa András Múzeum, amely nevét alapítójáról, a híres polihisztorról és Szabolcs vármegye egykori tisztifőorvosáról, Jósa Andrásról kapta. A múzeum gazdag gyűjteménye a város és a megye történelmét és kultúráját őrzi. Az állandó kiállítások mellett a látogatók érdekes időszaki tárlatokban is gyönyörködhetnek. Az intézmény minden évben megrendezi a Múzeumok Éjszakája programot, amely a városban nagy népszerűségnek örvend.
Evangélikus templom
A Luther téren található Nyíregyháza legrégebbi és legértékesebb műemléke, a barokk stílusú evangélikus templom, amelyet 1786-ban szenteltek fel a város egykori legmagasabb pontján. A templom nemcsak építészeti értékével, hanem zenei szerepével is kiemelkedő, mivel rendszeresen ad otthont orgona- és kórushangversenyeknek. 1928 óta minden órában megszólal a templom főbejárata felett elhelyezett 12 harangból álló harangjáték is. Az 2001-es felújítás során, amikor a torony aranygömbjét újraaranyozták, érdekes felfedezésre került sor: a gömbben elhelyezett régi papírok között az 1822-es, 1853-as és 1883-as évjáratokból származó dokumentumokat találtak. Ezek a papírok korabeli történelmi eseményeket – például éhínséget és tűzvészt – örökítettek meg, így bepillantást nyújtanak a 19. századi Nyíregyháza életébe.
Bencs Villa
A nyíregyházi Sóstói úti villasor egyik legimpozánsabb épülete a Bencs Villa, amely ma a kultúra és művészetek központjaként működik. A villa hangulatos kávézónak, kamaraszínházi előadásoknak, felolvasóesteknek és koncerteknek ad otthont. Az épület 1927-ben készült el, és dr. Bencs Kálmán, Nyíregyháza nagy tekintélyű polgármesterének és családjának otthona volt. A második világháborút követően, akárcsak más villák és kastélyok, először tüdőszanatóriumként, majd óvodaként funkcionált. 1989-től tanszállodaként és vendégházként szolgált. A 2017-es teljes felújítást követően pedig újra régi fényében ragyog, mint a kultúra és művészetek helyszíne.
Tuzson János Botanikus Kert
A Tuzsony János nevét viselő varázslatos botanikus kert a Sóstói-erdő közelében, a Nyíregyházi Egyetem szomszédságában található. Az üvegházakban a trópusi növényeket, köztük orchideákat, pálmákat, kaktuszokat, termő banánokat és különleges ritkaságokat, például rovarfogó növényeket és az amazonasi tündérrózsát is megcsodálhatnak az idelátogatók. A szabadföldi területeken az egynyári virágok színes virágzása, a japánkert, a sziklakert és a fenyves-rododendron területének csodálatos látványa nyújt felejthetetlen élményt. A rózsakertben pedig nyáron a világ 200-féle rózsájának 104 fajtája, közel 1800 tő rózsa virágzása tekinthető meg.
Sóstói Múzeumfalu
Vendégeink a szobakártya felmutatásával 10% kedvezményre jogosultak a Sóstói Múzeumfaluban.
Évente megrendezésre kerülő kiemelt programok:
Szent Iván-éj a Sóstói Múzeumfaluban
Az év leghosszabb éjszakáját ünneplő rendezvény minden évben megrendezésre kerül a Múzeumfaluban. Kiállítások, koncert, néptánc bemutató, vidéki ízek, tűzzsonglőrök és éjféli tűzugrás teszik felejthetetlenné ezt az estét.
Márton nap a Sóstói Múzeumfaluban
Márton napon minden évben hagyományápoló egész napos rendezvényt szerveznek a Sóstói Múzeumfaluban. Ilyenkor ízletes libaétkeket kóstolhatnak a látogatók és megcsodálhatják a kézműves kirakodóvásárt, valamint megválaszthatják a legszebb libát. A gyermekeket mesélők és bábosok szórakoztatják, este pedig az egész család táncra perdülhet a néptáncosok által vezetett táncházban.
Nyíregyházi Állatpark - Sóstó ZOO
A Nyíregyházi Állatpark Magyarország egyik legnagyobb és legismertebb állatkertje, amely a Sóstói-erdő mellett található, csodálatos természeti környezetben. Az állatkertben több mint 500 különböző állatfaj él, köztük egzotikus és ritka fajok, mint a tigris, a zsiráf, a panda vagy a flamingó. A látogatók nemcsak az állatokat tekinthetik meg, hanem számos interaktív program és bemutató is várja őket, például a napi etetések és állatshow-k, amelyek még közelebb hozzák az állatvilág titkait. A nyíregyházi állatkert különlegessége a védett állatok megmentésére irányuló programja, amely a természetvédelem fontosságát is hangsúlyozza. A parkban számos tematikus részleg található, mint a trópusi ház, a Madagaszkár szigetét idéző bemutató vagy a hatalmas, nyitott kifutókkal rendelkező állatok otthona. A Sóstó ZOO 2015-ben és 2018-ban elnyerte az Európa Legjobb Állatkertje címet az 500.000 látogató alatti kategóriában.
Aquarius Élmény- és Parkfürdő
Az 50-es évek végén vett új fordulatot Sóstó története, amikor a föld alatt 50 fokos termálvizet találtak. Ennek köszönhetően megépült az azóta is folyamatosan fejlődő Parkfürdő, majd 2005-ben az Aquarius Élményfürdő. A Sóstón található jódos-brómos gyógyvíz reumatikus, mozgásszervi és nőgyógyászati panaszok enyhítésére kiválóan alkalmazható. 2015-ben nyílt meg az Aquarius Fürdőgyógyászat, ahol magas színvonalú körülmények között regenerálódhatnak a gyógyulni vágyók. Szállodánk vendégei egész évben díjmentesen vehetik igénybe az Aquarius Élmény- és Parkfürdő szolgáltatásait, amelyet egy zárt folyosón keresztül érnek el. Az AQUARIUS Élményfürdő előtti területen található a rendkívül látványos showelemeket bemutató szökőkút, amely tematizált hang-, és fény effektekkel kiegészített vízjátékot mutat be.
Tófürdő
A Sóstói-tó vize már az 1700-as évek elejétől kezdve fürdőzésre szolgált. A tó déli részén, az 1900-as évek első felében alakították ki a Tófürdőt, melynek partját tiszai homokkal borították. 1930-ban, Kovács Tibor tervei alapján fából építettek egy fürdőházat, amely ma már a fürdő jellegzetes bejárataként szolgál. A Tófürdőt 2019-ben teljes mértékben felújították, így a strandolni vágyók 2000 négyzetméteren, modern környezetben élvezhetik a víz frissítő hatását. A tó partján gyógyvizes medencét (34 °C) és gyermekmedencét (32-34 °C) is kialakítottak, hogy a melegebb vízhőfokú medencéket kedvelők is élvezhessék a pihenést.
VIDOR Fesztivál
A VIdámság és Derű ORszágos fesztiválja
Nyíregyháza minden év augusztus végén rendezi meg a VIDOR Fesztivált, amely az egyik legnagyobb hazai összművészeti esemény. A fesztivál során kiemelkedő színházi és filmes programok várják a látogatókat. Ilyenkor a város sétálóutcáit ellepik a bábosok, élőszobrok, zenészek, artisták és karikaturisták, akik különleges hangulatot teremtenek. A Kossuth tér koncerteknek, színházi előadásoknak és szabadtéri mozi esteknek ad helyet, míg a Móricz Zsigmond Színházban az év legjobb komédiáit élvezhetik a vendégek. A VIDOR Fesztivál egy vidám rendezvény, amely tele van nevetéssel és szórakozással.
Tokaj (40 perc autóútra a szállodától)
Tokaj egy varázslatos, történelmi város, amelyről a tokaji borvidék kapta a nevét, a világörökség részeként a magyar kultúra és borászat egyik legismertebb központja. A város a Tisza és a Bodrog folyók találkozásánál terül el, festői környezetben, mely az év minden szakaszában lenyűgöző látványt nyújt. Tokaj különleges atmoszférája, a hegyek, szőlőültetvények és az érintetlen természet harmóniája egyedülálló élményt biztosít minden látogatónak.
A város híres borairól, különösen a tokaji aszúról, amely a világ egyik legismertebb és legértékesebb desszertboraként vált ismertté. A helyi borászatok gazdag történelme és tradíciói minden egyes pincében és borfesztiválon életre kelnek, miközben az idelátogatók betekintést nyerhetnek a borok készítésének titkaiba, és megízlelhetik a kiváló helyi borokat.
Tokaj nemcsak a borászat kedvelőinek, hanem a történelem és a kultúra iránt érdeklődőknek is izgalmas élményeket kínál. A városban található nevezetességek, mint a Tokaji vár, a Szent Erzsébet templom vagy a híres borházak mind hozzájárulnak a város varázslatos hangulatához. A szűk, kanyargós utcák, a régi házak és a borospincék egyedülálló élményt nyújtanak a látogatóknak.
A Tisza partján kiépített folyómenti sétányok vannak, amelyek lehetőséget teremtenek egy hangulatos gyalogtúrára. A folyón sétahajózásra van lehetőség, így a vízről is megtekinthető a páratlan hangulatú város és a Zempléni-hegység.
Tokaj-Hegyalja felfedezése a Dereszla pincészettel
Szállodánk vállalja borkóstolók szervezését. Érdeklődjön a recepción!
Tarcal (49 perc autóútra a szállodától)
Áldó Krisztus szobor és panorámasétány
A tarcali Áldó Krisztus szobor egy impozáns, vallási és művészeti értékkel rendelkező alkotás, mely a település egyik legfontosabb szimbólumává vált, hiszen a község központjában található. Az Áldó Krisztus, karjait szélesre tárva, szeretetteljes, védelmező gesztust formál, így az alkotás nem csupán vallási üzenetet közvetít, hanem békét és nyugalmat sugároz a környezetére.
A Tarcalon található Áldó Krisztus szobor nemcsak vallási jelentőséggel bír, hanem a látogatók számára egy lelki és szellemi élményt is kínál. A szobor látványa erőteljesen kapcsolódik a hely szelleméhez, és a település kulturális örökségének fontos része. Minden évben sokan keresik fel a szobrot, hogy elcsendesedhessenek vagy imádkozhassanak.
A szobor öt gránittömbből áll, és 8,5 méteres magasságával Európa legnagyobb Jézust ábrázoló gránitszobra. A szobrot, amely a domb tetején áll két útvonalon lehet megközelíteni, az egyik egy 561 méter hosszú sétány, míg a másik 377 méter. Az útvonalak növényekkel sűrűn beültetettek, így igazán természetközeli élményt kínál. Az Áldó Krisztus szoborhoz felérve páratlan kilátás nyílik a környező tájra, a szőlőültetvényekre, valamint a bányatóra, amely egyedülálló látványt nyújt.
Tarcali tengerszem
A bányatavak általában úgy keletkeznek, hogy a bányászati tevékenység idejére a talajvizet lesüllyesztik, majd a bányászat befejezése után a visszatérő talajvíz feltölti a kialakított medret. A tarcali bányató keletkezése eltér a megszokottól, ugyanis medrét az esővíz és a környező források töltötték fel. A tóban fürdeni tilos, amelynek oka, hogy gyorsan mélyül a partot elhagyva. Pontos adat nem áll rendelkezésre, azonban becslések szerint a tarcali bányató mélysége 10 méter. A tavat nemcsak a parton, hanem a sziklák tetején is érdemes körbejárni. A közelben a piros turistajelzést mutatja az utat, amely egyes szakaszokon, meredek, sziklás így a túracipő ebben az esetben kifejezetten ajánlott.
Mád (58 perc autóútra a szállodától)
Borbringra Látogatóközpont
A Mádon található Borbringa Látogatóközpont a Tokaji borvidék egyik különleges és interaktív élményhelyszíne, amely a borászat iránt érdeklődők számára egy felejthetetlen programot kínál. A látogatóközpont egyedülálló módon ötvözi a borászat és a biciklis túrázás élményét, lehetővé téve a vendégek számára, hogy a környék szőlőültetvényei között tekerjenek, miközben betekintést nyernek a Tokaji borvidék titkaiba.
A Borbringa Látogatóközpont modern, mégis tradicionális hangulattal várja látogatóit, ahol az interaktív kiállítások, helyi borászokkal való találkozások és borfesztiválok révén megismerkedhetnek a borászat történetével és jövőjével. A központban lehetőség van borvásárlásra, a helyi borászatok által kínált prémium borok megkóstolására, valamint túrákra is, amelyeken szakavatott idegenvezetők osztják meg tudományos és szakmai ismereteiket.
A borbringa túrák különlegességét az adja, hogy a látogatók elektromos kerékpárokkal fedezhetik fel Mád és környéke mesés tájait, miközben a borászatokba látogatva a borkészítés folyamatát is nyomon követhetik. Az élményt még inkább fokozza a csodálatos vidéki környezet, a szőlőhegyek és a táj gazdag történelmi és kultúrtörténeti öröksége.
A mádi Borbringa Látogatóközpont ideális választás mindazoknak, akik szeretnék testközelből megismerni a tokaji borászatot, miközben a szabadban, aktívan tölthetnek el egy kellemes napot. A központ minden korosztály számára élvezetes programot biztosít, egyedi és különleges élményeket kínálva a borászat szerelmeseinek.
Mádi zsinagóga
A mádi zsinagóga egy lenyűgöző vallási és építészeti örökség, amely a Tokaji borvidék szívében található, és a település történelmének egyik fontos állomása. Az 1860-ban épült zsinagóga különleges helyet foglal el Mád városának kulturális és vallási életében. Az épület a közösség vallási életének központja volt, és ma is a település egyik meghatározó építészeti emléke.
A zsinagóga impozáns külseje és belső terének gazdag díszítése mind lenyűgöző művészeti értéket képvisel. Az épület klasszicista és romantikus stílusjegyeket egyaránt magán visel, melyek a zsidó vallási építészet hagyományait ötvözik a korabeli európai építészeti irányzatokkal. Az impozáns főterem és a kódexekkel díszített falak minden látogatót magukkal ragadnak, miközben az épület szépsége és történelme különleges hangulatot áraszt.
A zsinagóga belső terében különösen figyelemre méltóak az árkádok, a színes üvegablakok és a bőségesen díszített szószék, amelyek mind a vallási élet és a közösségi események helyszínéül szolgáltak. A templomot körülvevő temető és az épület mellett található egykori rabbi ház is a hely történetének részét képezi, hozzájárulva Mád vallási örökségének megértéséhez.
Ma a mádi zsinagóga a város kulturális életének egyik fontos helyszíne, amely zenei és vallási eseményeknek ad otthont, valamint lehetőséget biztosít a látogatóknak, hogy betekintést nyerjenek a zsidó közösség történetébe és hagyományaiba. A zsinagóga egy igazi időutazás, amely a múltat és a jelent összeköti, miközben megőrzi Mád vallási és történelmi jelentőségét.
Debrecen (1 óra 2 perc autóútra a szállodától)
Debrecen Magyarország második legnagyobb városa, mely a Tiszántúlon, a Hortobágy közelében található. A város gazdag történelmi, kulturális és vallási hagyományokkal rendelkezik, és ma is kiemelkedő szereplője az ország életének. Debrecen a református vallás és kultúra központjaként ismert, itt található az ország egyik legnagyobb református temploma, a Nagytemplom, amely a város szimbóluma. A város szívében, a Kossuth téren, számos látnivaló, múzeum és művészeti intézmény várja a látogatókat.
Debrecen pezsgő kulturális életével is vonzza a turistákat. A város otthont ad számos fesztiválnak, például a Debreceni Virágkarneválnak, amely minden évben több ezer látogatót vonz, és a Debreceni Jazzfesztiválnak. A város számos múzeuma, galériája és színháza pedig a művészetek iránt érdeklődők számára is izgalmas élményeket kínál.
A természeti szépségek is jelen vannak Debrecenben, a város központjától nem messze található a Békás-tó, a Nagyerdő és a híres Debreceni Egyetem botanikus kertje, amelyek pihentető, zöld oázisként szolgálnak a városlakóknak és a turistáknak egyaránt. Debrecen egyedülálló módon ötvözi a modern városi életet, a gazdag történelmi örökséggel és a természet közelségével.
Hortobágy (1 óra 16 perc autóútra a szállodától)
A Hortobágy Magyarország legnagyobb és legismertebb pusztája. Ez a végtelen síkság egyedülálló természeti és kulturális örökséget képvisel, amely a magyar táj és hagyományok egyik meghatározó eleme. A Hortobágyot szántóföldek, rétek és mocsaras területek borítják, amelyeket a híres hortobágyi gémeskutak és a szélmalmok színesítenek. Az itt élő állatvilág, különösen a pásztorok által gondozott magyar rackajuhok és szürkemarhák, a helyi kultúra szerves részét képezik.
A Hortobágy nemcsak lenyűgöző természeti szépségeivel, hanem izgalmas programjaival is vonzza a látogatókat. Az egyik legnépszerűbb program a hagyományos pásztor- és lovasbemutatók, ahol a látogatók megismerkedhetnek a hortobágyi pásztorélet hagyományaival és a híres magyar szürkemarhákkal. A programok során autentikus lovas és pásztor munkákat láthatunk, a látogatók pedig kipróbálhatják a tradicionális ínycsiklandó hortobágyi ételeket is.
A Hortobágy másik különlegessége a madármegfigyelés, hiszen a táj gazdag madárvilága, különösen a vízimadarak és ragadozó madarak vonzzák a természetfotósokat és a madárkedvelőket. A nemzeti park területén túrák és vezetett
programok keretében lehet felfedezni a természetet, miközben a látogatók betekintést nyerhetnek a táj élővilágába.
Emellett a Hortobágyi Múzeumban, valamint a híres Hortobágyi Pásztormúzeumban is gazdag programkínálat várja a látogatókat, ahol a helyi kultúra, történelem és a pásztorkodás hagyományai elevenednek meg. A Hortobágy valódi élményt ad mindazoknak, akik szeretnék megtapasztalni a magyar puszta különleges atmoszféráját, miközben aktívan részt vesznek a különféle programokon és eseményeken.
Sátoraljaújhely (1 óra 20 perc autóútra a szállodától)
Sátoraljaújhely a Zempléni-hegység lábánál fekvő város, mely a térség központja. A város a magyar–szlovák határ közelében található, így különleges kulturális és történelmi hangulatot áraszt, amely a két ország közelségéből adódik. Sátoraljaújhely gazdag múltjával és természetközeli környezetével ideális célpont a pihenésre és felfedezésre vágyó utazók számára.
A város híres a Zempléni-hegység kínálta természeti látnivalókról, mint a híres Kékes-hegy, amely túrázók és kirándulók számára kínál csodálatos panorámát a környező tájakra. A hegyek között elterülő zöldellő erdők, patakok és sziklákkal tűzdelt vidék minden évszakban különleges élményeket biztosít. A környéken található borászatok és pincék, a Zempléni borvidék remek borait kínálják a borrajongók számára.
Magyar Nyelv Múzeuma
A Magyar Nyelv Múzeuma egy különleges helyszín, amely a magyar nyelv és kultúra iránti tisztelet és elkötelezettség jegyében jött létre. Széphalom, Sátoraljaújhely része, egyedülálló környezetet biztosít a múzeum számára, amely a magyar nyelv szellemi örökségét őrzi és ápolja. A múzeum a magyar nyelvészet és a nyelv fejlődésének egyik legfontosabb központja, és nagy hangsúlyt fektet annak megismertetésére, hogy miként formálódott a nyelv, hogyan alakultak ki a magyar nyelv legfontosabb szabályai és kifejezései.
A múzeum legfontosabb nevezetességei közé tartozik a Kazinczy Ferenc életét és munkásságát bemutató kiállítás, hiszen Széphalom Kazinczy Ferenc szülőhelye és a magyar nyelvújítás egyik központja volt. A látogatók megismerkedhetnek a magyar nyelvújítás legnagyobb alakjával, aki a nyelv modernizálásáért és gazdagításáért tett fáradozásával örökre beírta nevét a nyelvészettörténetbe.
A múzeum interaktív kiállításai lehetőséget adnak a látogatóknak, hogy közelebbről megismerkedjenek a nyelvi változásokkal, a magyar irodalom és nyelv történetével, valamint a magyar nyelv szépségeivel. A múzeumban számos dokumentum, könyv és
kézirat található, amelyek segítenek a látogatóknak jobban megérteni a nyelv fejlődését, Kazinczy Ferenc örökségét és annak hatását a mai nyelvhasználatra. A kiállítás interaktív jellegének köszönhetően egyszerre kínál izgalmas programot a kicsiknek és nagyoknak.
A Magyar Nyelv Múzeuma nem csupán a nyelvészek számára jelent izgalmas programot, hanem mindenkinek, aki érdeklődik a magyar kultúra, irodalom és nyelv iránt.
Zempléni Kalandpark
Sátoraljaújhely a kalandvágyóknak is tökéletes választás, hiszen itt található Magyarország egyik legnagyobb bobpályája, amely izgalmas programot kínál minden korosztály számára. Ezenkívül lehetőség van libegőről és kilátóról megcsodálni a tájat, a bátrabban kipróbálhatják a „Sólyom” kötélpályát, amellyel a Szár-hegy és Magas-hegy közötti 1036 métert lehet megtenni. Emellett a környéken számos túrázási és kerékpározási lehetőség is elérhető, így a természetkedvelők is könnyedén felfedezhetik a környék szépségeit.
Nemzeti Összetartozás Hídja
A Nemzeti Összetartozás Hídja Sátoraljaújhely egyik legismertebb és legfontosabb szimbóluma, amely a határokon átnyúló magyar összetartozás és a nemzeti identitás erősítését célozza. A híd a település és a szomszédos Szlovákia közötti határ mentén található, és a két ország közötti kapcsolatot, valamint a magyar nemzethez tartozás érzését hivatott szimbolizálni. A híd egyesíti a magyar embereket, függetlenül attól, hogy hol élnek, és emlékeztet a történelmi kötelékekre, amelyek a magyar közösséget egybefonják.
A Nemzeti Összetartozás Hídja nemcsak építészeti műalkotás, hanem egy olyan emlékhely is, ahol a magyar közösség összetartozását ünneplik, és ahol a látogatók emlékezhetnek arra, hogy a határok ellenére is összetartozunk. A híd évről évre fontos helyszínné válik a nemzeti ünnepek és megemlékezések alkalmával, erősítve a közösségi érzést és a magyarság iránti elkötelezettséget.
Füzérradvány (1 óra 34 perc autóútra a szállodától)
Károlyi-kastély
A Zempléni-hegység lábánál, Füzérradvány településen található a füzérradványi kastély, amely egy impozáns, neoreneszánsz stílusú épület. A kastély a 19. század végén épült, és az egyik legszebb példája a magyar vidéki kastélyépítészetnek. A
műemléképület körül elterülő park és a környező táj különleges hangulatot áraszt, amely ideális helyszín a pihenésre, a természet élvezetére és a történelem felfedezésére.
A kastély a füzérradványi Károlyi család birtokában volt, és a helyi arisztokrácia otthonaként szolgált. Az épület külső megjelenése és belső terei egyaránt az elegancia, a történelem és a hagyományok jegyében lettek kialakítva. A neoreneszánsz stílusú kastély díszes homlokzata és az impozáns belső tér kiemelkedő művészeti értékeket képvisel. A kastély többek között egyedülálló festett mennyezeteivel, szép bútoraival és művészeti tárgyaival vonzza a látogatókat.
A kastély parkja szintén kiemelkedő látványosság, amelyet francia kert- és tájépítészeti elemek jellemeznek. Az angolkert stílusú park hatalmas fákkal, díszes sétányokkal és romantikus kis tavakkal rendelkezik, így tökéletes helyszínt biztosít a séta, a pihenés és a természet felfedezésére. A kastély kertje a helyi és országos kultúra örökségét tükrözi, miközben a látogatók valódi időutazásban vehetnek részt, miközben a parkban sétálva a múltba repítenek.
A füzérradványi kastély ma múzeumként és rendezvényhelyszínként is működik. Az épületben számos kulturális esemény, kiállítás és koncert kerül megrendezésre, így a látogatók nemcsak a helyi történelmet és művészetet ismerhetik meg, hanem egyedülálló élményekben is részesülhetnek.
Füzér (1 óra 47 perc autóútra a szállodától)
Füzéri vár
A füzéri vár, a Zempléni-hegység csúcsán magasodó impozáns erődítmény, a történelem és a természet találkozásának csodálatos példája. A várrom a település szomszédságában, Füzér község közelében található, és már messziről látható, ahogy a hegy tetején kiemelkedik a tájból. A középkorban épült vár stratégiai elhelyezkedése miatt fontos szerepet játszott a térség védelmében, és a mai napig őrzi a múlt varázsát.
A füzéri vár eredete a 13. századra nyúlik vissza, és az évszázadok során több különböző uralkodó és nemesi család birtokában állt. Az épület az idők folyamán számos átalakításon és bővítésen esett át, a különböző stílusok és korszakok hatásait ma is megfigyelhetjük a vár romjaiban.
A vár falai között való sétálás során a látogatók visszautazhatnak az időben, miközben megismerkedhetnek a vár történetével, a középkori életmóddal és a vár védelmére szolgáló technikákkal. A várrom környéke gyönyörű kilátást kínál a Zempléni-hegységre, a közeli településekre és a festői tájra, így a füzéri vár nemcsak történelmi, hanem természeti szempontból is különleges helyszín.
A vár ma is látogatható, és évente számos kulturális rendezvény, például történelmi játszmák, kiállítások és fesztiválok is helyet kapnak itt. A füzéri vár nemcsak egy fontos történelmi emlékhely, hanem egy olyan helyszín is, ahol a múlt és a jelen találkozik, és ahol mindenki átélheti a középkor varázslatos atmoszféráját.
Nagykároly (1 óra 19 perc autóútra a szállodától)
Nagykároly, Szatmár megye egyik legfontosabb városa, Romániában található, közel a magyar határhoz. A település történelme hosszú és gazdag, számos kultúra találkozási pontja, ami különlegessé teszi. A város neve a Károly családhoz kapcsolódik, amely a középkortól jelentős szerepet játszott a település fejlődésében.
Nagykároly központja impozáns építészeti örökséggel rendelkezik, amely a város történelmét tükrözi.
A Károlyi-kastély elődjét 1482-ben Károlyi Láncz László kezdte el építeni, miután engedélyt kaptak egy kőház építésére Mátyás királytól. 1592-ben az eddigi négyszögletes épületet Károlyi Mihály erősítette meg a török elleni harcok idején. Az ekkor négyszögletes kőépületet, amely végvári szerepét is betöltötte, bástyákkal, lőrésekkel, belső udvarral, valamint külső várfalakkal, mély vizesárokkal volt körülvéve. 1794-ben gróf Károlyi József lebontatta a régi várat, és Joseph Bitthauser tervei alapján barokk stílusú új kastélyt építtetett. Az új épület védőfalak nélküli, a belső tereket pedig a család igényei szerint alakították ki. A négyszintes épület háromszög alapú volt, dísztornyokkal, fedett udvarral és boltozatos pincével. A fogadóteret festmények és szobrok díszítették. 1894-ben gróf Károlyi István ismét átalakíttatta a kastélyt Ybl Miklós tervei alapján. A neogótikus és neobarokk stílusban készült, héttornyos lovagvárat árokkal vették körül. Az átalakítást Meinig Artúr budapesti műépítő végezte. Az átalakítás után az épület bútorzatát angol stílusúra alakították, melyeket Kinczel helybeli asztalos készített. A lakatosmunkákat Ősz János nagykárolyi iparos végezte. A kastély mai stílusa eklektikus és szecessziós, melynek értékét a 18. századi barokk elemek is emelik. Az épület egy részében ma múzeum és könyvtár működik. A kastélyhoz egy tizenkéthektáros arborétum tartozik, amely 1877-ben nyerte el mai formáját. A park legidősebb fája egy 1810-ben ültetett platán fa. A kastély mellett látható gróf Károlyi Sándor szobra, aki a város egykori szülöttje, amelyet Bíró Lajos szobrászművész készített.
Szatmárnémeti (1 óra 51 perc autóútra a szállodától)
Szatmárnémeti, Románia északnyugati részén, Szatmár megyében található, közvetlenül a magyar határ közelében. A város gazdag történelmi, kulturális és vallási örökséggel rendelkezik.
A város történelme évszázadokra nyúlik vissza, és számos kultúra így civilizáció hagyta rajta nyomát. Szatmárnémeti egyik legismertebb látványossága a Római Katolikus Székesegyház, közismert nevén a Nagytemplom, amely építése 1768-ban kezdődött el, barokk stílusban, és 1837-re fejeződött be, amikor klasszicista stílusra váltott. A főtér legdominánsabb épületeként emelkedik ki, amelyet hatalmas korinthoszi oszlopok, két torony és egy hatalmas kupola díszít. A templom tetején Jézus szobra látható, mellette pedig Szent Péter és Szent Pál szobrai láthatóak. A székesegyház alatti kriptában a szatmári püspökök végső nyughelye található. Az északi sekrestye felett egyháztörténeti gyűjtemény található.
A Református „Láncos Templom” a megye egyik legelső református temploma. A németalföldi késő barokk stílusú, klasszicizmusra hajló templom 1788 és 1814 között épült. A templom harangja, amelyet 1633-ban öntött Wierd Georg, ma a szószék mellett van kiállítva. A templom környékén található a város egykori „református központja”, amely magában foglalja a Szatmárnémeti Református Gimnázium épületét, az esperesi hivatalt valamint három másik református iskolaépületet továbbá a parókia épületét.
A 45 méter magas Tűzoltótorony vasból készült, 175 lépcsőfokos csigalépcső vezet a tetejére. A Fátyol Rudolf parkban elhelyezkedő torony város egyik szimbólumának számít, ahonnan páratlan panoráma nyílik az óvárosra.
A városban számos múzeum is megtalálható, például a Szatmári Megyei Múzeum, ahol elsősorban régészeti, helytörténeti és néprajzi kiállításokat, látványos bronzkori, kelta, középkori és újkori leleteket láthatóak. A Szépművészeti Múzeum a Vécsey-palotában kapott helyet. A Vécsey-palota helyén egykor állt épületben kötötték meg a szatmári békét 1711-ben. Ezt a Papp Aurél által alkotott emléktábla örökíti meg az épület belső udvarán. A Papp Aurél Emlékmúzeum a szatmári festő, grafikus és szobrász egykori műtermében található, az Erdős Pál Emlékmúzeumot pedig a grafikusművész emlékére hozták létre, és a Szatmár Megyei Múzeum alá tartozik.